Zaczynami skoki! – Jak zostać skoczkiem krok po kroku…

By 14 lutego 2018Spadochrony

Każdy skoczek, który przyjdzie na lotnisko, gdzie wykonuje się skoki spadochronowe i który chce taki skok wykonać, musi posiadać świadectwo kwalifikacji skoczka spadochronowego. Jest to niezbędny dokument potwierdzający jego kwalifikacje i uprawniający go do wykonywania skoków bez nadzoru instruktora spadochronowego. Wcześniej jednak trzeba takie świadectwo uzyskać…

Adept spadochroniarstwa musi opanować między innymi:

  • naukę układania spadochronu głównego do skoku,
  • wykonać co najmniej 50 skoków z opóźnionym otwarciem spadochronu,
  • opanowac umiejętność sterowania własnym ciałem podczas swobodnego spadania (z zamkniętym spadochronem),
  • umieć prawidłowo obliczyć i określić miejsce zrzutu, czyli wyskoku z samolotu,
  • posiąść umiejętność lądowania w wyznaczonym, ograniczonym terenie.

Dalszy stopień wtajemniczenia, to uzyskanie sportowej licencji skoczka spadochronowego, która potwierdza jego umiejętności i uprawnia do startu w zawodach.

W swojej karierze skoczek może zdobyć 7 klas licencji sportowej – A, B, C, D, E, F, G. Posiadanie licecnji B lub wyższej upoważnia do wykonywania samodzielnych skoków (bez nadzoru instruktora). Licencje sportowe FAI wydaje Aeroklub Polski i są one honorowane na całym świecie. To ważne, bo często osoby, które chcą oddać się pasji skakania, robią to w różnych krajach. Ostatnio popularne są skoki w Hiszpanii, na Słowacji czy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w Dubaju, na sztucznie utworzonej wyspie w kształcie palmy.

Leave a Reply