Modelowe mistrzostwa!

By 16 czerwca 2018AGL, Modelarstwo

W sobotę i niedzielę (16 i 17 czerwca) na lotnisku Aeroklubu Gliwickiego odbywają się 49. Mistrzostwa Polski Modeli Latających dla Juniorów Młodszych. Udział w gliwickiej imprezie biorą drużyny z całego kraju.

W zawodach biorą udział zawodnicy urodzeni w 2001 roku lub młodsi. Wymogiem jest posiadanie Licencji Sportowej Modelarza Lotniczego i Kosmicznego Aeroklubu Polskiego. – Modelarstwo lotnicze jest sportem typowo technicznym. Zawodnikom pomagają starsi opiekunowie i trenerzy – mówi Stanisław Kubit z Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych (GSML), wielokrotny mistrz świata w modelarstwie lotniczym i honorowy członek Aeroklubu Gliwickiego. O zaszczyty walczą zawodnicy m.in. z Krosna, Suwałk, Hrubieszowa i oczywiście Gliwic.

Rozgrywane na lotnisku gliwickiego aeroklubu mistrzostwa dotyczą klas modeli: F1A/M, F1H, F1G, F1K,, F3J/M, F1Q/M, S6A. Najlepsi zawodnicy będą wyłonieni w dwóch klasyfikacjach: indywidualnej (w każdej z rozgrywanych klas) i zespołowej.

– Zawody polegają na tym, aby uzyskać jak najlepsze czasy lotów. Maksymalne czasy lotów ustala sędzia. Chodzi o to, żeby w każdej z tych klas tak wystartować modelem, żeby model uzyskał maksymalny czas lotu. Czas musi być przekroczony – dodaje Kubit. – Na sukces w zawodach składa się konstrukcja modelu oraz jego wykonanie. Bardzo ważne jest tzw. oblatanie, czyli regulacja modelu. Trzeba też opanować umiejętność odpowiedniego startowania. No i trzeba trafić w dobre warunki atmosferyczne – podkreśla Stanisław Kubit.

Lotnisko Aeroklubu Gliwickiego wielokrotnie gościło już u siebie modelarzy z całego kraju. Warunki do uprawiania tego sportu na lotnisku ALG są bardzo dobre, a samo miasto ma wielkie tradycje modelarskie. I sporo sukcesów na koncie! – Gliwice to najlepszy w Polsce ośrodek modelarstwa. Mamy najwięcej licencjonowanych zawodników. To ponad 70 osób. Nikt inny w Polsce tylu nie ma – podkreśla Stanisław Kubit, który jako instruktor opiekuje się różnymi zawodnikami. Pomaga młodym adeptom tego sportu z całej Polski, ale najbliżej mu do Gliwic. – Bronimy tytułu drużynowego Mistrza Polski w tych klasach, które zdobyliśmy rok temu – kończy Stanisław Kubit z GSML.