Piknik Lotniczy Gliwice

Aeroklub Gliwicki zaprasza na kolejny już Piknik Lotniczy Gliwice, który odbędzie się 3.06.2017 r. na lotnisku Gliwice. Uroczyste otwarcie Pikniku zaplanowano na godzinę 13:00.

Podczas ubiegłorocznego Pikniku Lotniczego, gdzie było wiele atrakcji, świętowano 100-lecia lotniska w Gliwicach i 60-lecia Aeroklubu Gliwickiego. W tym roku Aeroklub Gliwicki przygotował również mnóstwo atrakcji. Nad gliwickim niebem będzie można zobaczyć pokaz Zespołu Akrobacyjnego „Orlik”, który w ostatnich dniach potwierdził swój udział.

Już pół godziny po rozpoczęciu Pikniku wystartuje samolot Finist ze skoczkami, którzy 15 minut później zaprezentują się podczas pokazu skoków spadochronowych.

Po samolocie Finist wystartuje szybowiec Junior za samoloten PZL-101 Gawron pilotowanym przez Radosława Żaczka. Szybowec Junior, pilotowany przez Andrzeja Duszyńskiego zaprezentuje się w pokazie akrobacji.

Kolejnym samolotem, który 3 czerwca wzbije się w powietrze będzie samolot An-2 ze skoczkami pilotowany prez Jacka Niezgodę. Od startu An-2 do pokazu skoków spadochronowych również upłynie 15 minut. W tym czasie zaplanowano start szybowca Bocian za samoloten PZL-101 Gawron. Szybowiec Bocian, pilotowany przez Jerzego Mercika, wykona niski przelot nad pasem 150m AGL i lądowanie z zakrętu o 180st.

Od godziny 14:25 w niskim przelocie po prostej zaprezentują się następujące statki powietrzne: Eurocub, 3-Xtrim, Bu-131, Skylark, Cessna 172, Cessna 150, Zlin 526AFS, Socata TB 20, Husky A-16 oraz wiatrakowiec Cavalon.

Na godzinę 14:55 organizatorzy zaplanowali pokaz sprawności bojowej jednostek wojskowych Agat i 6. Brygady Powietrzno Desantowej.

Fani lotnictwa jeszcze kilka razy będą mogli zobaczyć pokaz skoczków spadochronowych, a także przelot szybowca Junior. A o godzinie 16:20 odbędzie się pokaz gaszenia pożaru przez samolot Dromader pilotowany przez Andrzeja Brzyskiego. A zaraz potem kolejny niski przelot samolotów.

O godz. 17:05 będzie można podziwiać pokaz 2 śmigłowców pilotowanych przez Wojciecha Gawrońskiego i Janusza Gasienicę. To oczywiście jeszcze nie koniec atrakcji. O godzinie 18:00 fani lotnictwa będą mogli wykzać się w konkursie wiedzy lotniczej, gdzie nagrodą główną będzie przelot szybowcem. A zaraz po konkursie odbędzie się pokaz lotu grupowego samolotów Zlin 50 i Extra 330. Zaraz potem, przybyłym na lotnisko w Gliwicach gościom, w pokazowym przelocie motolotni zaprezentują się piloci ze Szkoły Latania Rekreacyjnego Adams.

Na fanów lotnictwa czeka również statyczna wystawa sprzętu lotniczego, wystawa sprzętu służb mundurowych, wystawa sprzętu będącego w ofercie Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego. Nie zabraknie też lotów zapoznawczych szybowcem i samolotem.

Podczas Pokniku Lotniczego przeprowadzony zostanie też balonowy trening pokazowy, odlot balonu, którego pilotami będą Krzysztof Rękas i Mateusz Rękas. Nie zabraknie też pokazowych przelotów paralotni.

Podane godziny są oczywiście orientacyjne, dlatego warto być na Pikniku od samego początku.

To wszystko czekać będzie na fanów lotnictwa 3 czerwca na lotnisku w Gliwicach. Wstęp na Piknik Lotniczy Gliwice jest bezpłatny.

Organizatorami Pikniku Lotniczego są Prezydent Miasta Gliwice, Aeroklub Gliwicki, oraz Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego. Piknik został objęty patronatem honorowym przez Ministra Obrony Narodowej oraz Marszałka Województwa Śląskiego.

Głównym partnerem pikniku jest Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju, która przeprowadza modernizację lotniska.

Zapraszamy !