List do Koleżanek Pilotek Aeroklubu Gliwickiego

By 8 marca 2019AGL

Nazywam się Barbara Prinke-Kusiba i jestem członkiem honorowym  oraz członkiem Klubu Seniorów tego aeroklubu, pilotem, instruktorem lotniczym w przeszłości. Nie wszyscy mnie znają i nie wszyscy mieli okazję spotkać się ze mną. Przez 30 lat byłam nieobecna w Gliwicach. W tym czasie związana byłam z Aeroklubem w Bydgoszczy i Aeroklubem Podkarpackim w Krośnie. Wyszkoliłam się jednak w Aeroklubie Gliwickim w 1964 r. i tutaj rozpoczęłam lotniczą pracę zawodową, otwierając dla moich uczniów z tamtego okresu, lotnicze doświadczenia. Sprawia to,

ze bliska jest mi historia naszego aeroklubu a szczególnie postaci pilotek, które przez 64 lata (od daty powstania Aeroklubu Gliwickiego) zaznaczyły swoja obecność w tym środowisku.

Moim zamiarem jest stworzenie dokumentu historycznego prezentującego te postaci; uzyskane uprawnienia pilotażowe, osiągnięcia sportowe i zawodowe. Opisanie swojego środowiska lotniczego: szefostwo, instruktorzy, mechanicy koleżeństwo. Suche fakty z życia (w tym wypadku lotniczego) są ważne, ale nabierają wagi i znaczenia gdy opisane są wraz z częścią socjologiczną tj. przedstawiają subiektywny obraz każdej postaci. Nie chodzi o przedstawienie rankingu osiągnięć: kto lepiej, więcej i dłużej. Ważne są motywy zainteresowania lotnictwem, osobiste pragnienia, zwycięstwa i porażki, dokonania, opis emocji i jaki wpływ na życie miały lotnicze doświadczenia, co w tym czasie działo się w Aeroklubie Gliwickim. Każda postać jest w równym stopniu ważna. Fotografie i skany dokumentów z opisem są istotnym elementem tej historii.

Jedynym kryterium dla postaci pilotek jest ukończenie szkolenia podstawowego szybowcowego lub samolotowego wraz z pierwszymi samodzielnymi lotami i uzyskanie III klasy pilota.

Zdaję sobie sprawę, że podejmuję się trudnego zadania, ale mam przekonanie, że jest możliwe do wykonania. Aeroklub nasz ma 64 lata, mocno się zmienia, przemijają pokolenia. Uważam, że warto zachować dokument poświęcony pilotkom. Mój kolega aeroklubowy instr. Tadeusz Lewicki gromadzi i poświęca swój czas na całościowe ujęcie historii naszego aeroklubu, a ja skupię się na pilotkach.

Każda oryginalna, indywidualna praca, po wykorzystaniu w ogólnym dokumencie, będzie archiwizowania w Aeroklubie Gliwickim, zgodnie z zasadami archiwizowania dokumentów.

Każda praca musi musi mieć datę i podpis oraz zawierać klauzulę: „Wyrażam zgodę na użycie tych materiałów do opracowania historii pilotek Aeroklubu Gliwickiego”.

Prace należy przysyłać na adres mail:

Na tym przygotowawczym etapie pracy, Danusia Niezgoda jest mi bardzo przyjaźnie pomocną dłonią i mam nadzieję, że ten fakt się nie zmieni. Jej entuzjazm i energia jest twórcza i zaraźliwa i za to dziękuję.

Zachęcam do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu.

Barbara Prinke-Kusiba,
Gliwice, luty 2019 r.