Aeroklub Gliwicki

KAMERA

e-Chronometraż

Aeroklub Gliwicki

Aeroklub Gliwicki działa jako samodzielny klub i jest właścicielem lotniska o powierzchni ok. 50 ha, położonego w południowej części miasta Gliwice. Miasto Gliwice, to jeden z większych ośrodków 4 milionowej konurbacji Śląskiej, która jest największym regionem przemysłowym w Polsce.

Lotnisko Aeroklubu ma bogatą i ciekawą historię sięgającą początków ubiegłego wieku, choć w obecnej lokalizacji na południu miasta funkcjonuje dopiero od 1916 roku. W 1910 roku w Gliwicach loty swym samolotem odbywał sam C. Dornier. Od roku 1925 gliwickie lotnisko funkcjonowało już jako pasażerski port lotniczy, z którego odbywały się loty do Odessy, Teheranu, Hamburga, Londynu i Wiednia. Na pokazach w 1931 na naszym lotnisku gościł słynny sterowiec „Zeppelin”, który oglądało ponad 200 tys. osób.

W drugiej połowie lat 40-tych na lotnisku w Gliwicach przeprowadzono pierwsze szkolenie szybowcowe. W połowie lat 50-tych klub rozpoczął działalność jako dzisiejszy Aeroklub Gliwicki. Obecnie Aeroklub Gliwicki jest właścicielem lotniska, które służy nie tylko celom sportowym; na lotnisku odbywają się operacje małego lotnictwa, stacjonuje u nas oddział Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz regularnie ćwiczą skoki spadochronowe żołnierze wojsk powietrzno – desantowych. W najbliższych latach planowana jest budowa pasa utwardzonego i dalszy rozwój infrastruktury.

Nasz klub zrzesza obecnie 170 członków stałych w sekcjach: szybowcowej, spadochronowej, samolotowej, modelarskiej i paralotniowej. Rozwija się też lotnictwo ultralekkie i szkolimy na wiatrakowcach. Najliczniejszymi sekcjami są szybowcowa i spadochronowa.